Pożyczka dla firm jakie dokumenty? Jeżeli jesteśmy osobami fizycznymi, czyli nasze dochody uzyskujemy, chociażby z umowy o pracę z pewnością łatwiej nam będzie przygotować niezbędną dokumentację do pożyczki. Zdarza się też, iż nie zostaniemy poproszeni w ogóle o finansowe dokumenty. W tym przypadku możemy dostać pożyczkę na oświadczenie, ale jeżeli już nasze dochody trzeba będzie udokumentować, nierzadko wystarczający będzie wyciąg konta, czy też zaświadczenie od pracodawcy. Zupełnie odmiennie wygląda sytuacja osób, które mają swoją działalność gospodarczą, gdyż w tej sytuacji metoda dokumentowania dochodów jest bardziej wymagająca. Niemniej jednak miejmy na względzie, iż nie taki diabeł straszny jak go malują. W poniższym tekście postaramy się opisać, jak należy się przygotować do tegoż procesu, żeby go usprawnić i szybciej poznać decyzję finansowej instytucji, czy też po prostu banku.
Pożyczka na firmę – czym się charakteryzuje?
Pożyczka na firmę jest ofertą przeznaczoną dla osób będących przedsiębiorcami. Żeby móc z niej skorzystać, trzeba więc posiadać zarejestrowaną wcześniej działalność gospodarczą. Zwykle pożyczkodawcy stawiają pewne wymagania do czasu jej działania na rynku. Niechętnie bowiem przyznają wsparcie finansowe dla firm, które dopiero niedawno założono. Osoby prowadzące firmy mogą skorzystać z różnorodnych ofert pożyczkowych. Dla przedsiębiorców przygotowywane są też atrakcyjne warunki takich zobowiązań, zwykle związane będzie to z dłuższym czasem spłaty pożyczki. W dużym stopniu związane jest to z zabezpieczeniem ich finansowych zobowiązań.
Pożyczka na firmę – czym różni się od pozostałych pożyczek?
Nie powinna być zaskoczeniem informacja, iż celem otrzymania pożyczki na firmę, konieczne jest prowadzenie działalności. Nie będzie opcji otrzymania pożyczki, jeżeli przedsiębiorstwo nie zostało jak dotąd zarejestrowane. Jest to więc najważniejsza różnica. Ponadto, w wypadku konsumenckich kredytów z przeznaczeniem dla prywatnych osób, najważniejsze wymogi tyczą się posiadania kredytowej zdolności.
Formalności mające związek z pożyczką na firmę będą znacznie bardziej skomplikowane. Zwykle pożyczkodawcy wymagają od właścicieli firm przedstawienia biznesplanu. Tyczy się to zupełnie nowych firm. To dzięki niemu można oszacować, czy przedsiębiorstwo będzie miało szansę utrzymać się na rynku. Niezbędne może być również przedłożenie danych o finansowej kondycji firmy – to wymóg dotyczący również firm mających długi staż.
Pożyczka na firmę – jakie warunki trzeba spełnić, żeby się o nią móc ubiegać?
Jeśli mamy w zamiarze ubieganie się o pożyczkę firmową, musimy uprzednio właściwie się przygotować. Jak możemy uzyskać pożyczkę na firmę? Po pierwsze niezbędne będzie posiadanie kredytowej zdolności oraz odpowiedniej historii w bankach. Kolejnym wymogiem jest zabezpieczenie finansowania. Jeżeli ubiegamy się o pożyczkę dla spółki z.o.o., to niezbędne będzie również uzyskanie zgody od wszystkich spośród członków zarządu.
Co ważne, okazać się może, iż pożyczkodawca nie udzieli naszej firmie wsparcia finansowego, gdyż istnieje ona zbyt krótko na rynku. Takie instytucje udzielają najczęściej kredytów firmowym tym przedsiębiorcom, którzy obecni są na rynku minimum 1-2 lat, chociaż znajdziemy też oferty z przeznaczeniem dla przedsiębiorstw mających 6-miesięczny staż. Jakie są inne warunki przyznawania pożyczki na firmę? Mogą być one związane między innymi z koniecznością okazania biznesplanu czy też udostępnienia firmowych rachunków.
Na co może być przeznaczona pożyczka na firmę?
Będzie to zależało od rodzaju pożyczki, na jaki się zdecydujemy. Jeżeli dokonamy wyboru pożyczki inwestycyjnej, to jak wskazuje jej nazwa, za uzyskane środki, będziemy musieli poczynić jakieś inwestycje. To od nas zależy, jakiego będą one typu. Może to być, chociażby kupno kontenerów do biura czy też zakup nieruchomości na firmowe cele. Pożyczka inwestycyjna posłużyć ma bowiem na sfinansowanie rozwoju oraz zwiększenia wartości trwałego majątku przedsiębiorstwa.
Innym wyborem może być pożyczka obrotowa. Środki z niej uzyskane możemy przeznaczyć na poczet bieżących potrzeb przedsiębiorstwa. Jeszcze innym rozwiązaniem jest pożyczka odnawialna na firmowym rachunku, która pomoże nam w uniknięciu negatywnych efektów straty finansowej płynności.
Jak uzyskać pożyczkę na firmę – konieczne dokumenty
Abyśmy mogli ubiegać się o pożyczkę na firmę, musimy posiadać konieczne dokumenty, a jest ich dość dużo. Co można do nich zaliczyć? Po pierwsze powinniśmy dostarczyć pożyczkodawcy informacje na temat swojej firmy. Konieczne będzie więc zaświadczenie na temat wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, jak również na temat nadania Numeru Identyfikacji Podatkowej czy REGON. Jeżeli prowadzimy spółkę, to tego typu dokumentacja powinna zostać zastąpiona zaświadczeniem od Krajowego Rejestru Sądowego. To jednakże jeszcze nie wszystko. Pożyczkodawca musi ocenić przecież ekonomiczny potencjał naszego przedsiębiorstwa. W tym celu będzie wymagać od nas przedstawienia dokumentacji związanej z przychodami oraz rozchodami firmy.