OCP przewoźnika co to jest? Ubezpieczenie OCP przewoźnika jest formą dobrowolnego rodzaju ubezpieczenia, którego nie musimy wcale kupować, niemniej zapewnia ono dodatkową ochronę podczas wykonywania zawodowych obowiązków. To ubezpieczenie z przeznaczeniem dla osób oraz firm, które zajmują się przewozem towarów oraz transportem drogowym. Ubezpieczeniem może zostać objęta firma mająca osobowość prawną, ale także przedsiębiorca, który takowej osobowości nie posiada. OC stanowi bardzo skuteczne zabezpieczenie, a klienci coraz częściej starają się na to zwracać uwagę, czy wybrany przez nich przewoźnik wyposażony jest w taką ochronę dodatkową, czy też może nie.
W jaki sposób działa OCP przewoźnika?
Mówiąc najbardziej skrótowo, ubezpieczenie OCP jest ochroną dla ładunku przed niespodziewanymi wydarzeniami, jak chociażby jego uszkodzenie, czy to z uwagi na pożar, czy inny losowy wypadek. Ochrona obejmuje także kradzież. Pomimo iż ubezpieczenie OCP, tak samo, jak AC, jest zupełnie dobrowolne, to klienci nierzadko wymagają od przedsiębiorstw, żeby te wykupiły taką polisę, żeby zyskać pewność, iż wysyłane przez nich towary są całkowicie zabezpieczone. Warto przyjrzeć się nieco bliżej takiemu zagadnieniu. Ubezpieczenie OC przewoźnika jest polisą ubezpieczeniową, która stanowi ochronę głównie przewoźnika zajmującego się przewożeniem towaru. Jeżeli towar nie będzie dostarczony w założonym czasie z uwagi na jego kradzież, uszkodzenie, pożar auta albo inny wypadek, to poszkodowany otrzyma odszkodowanie należne mu za straty. Polisa działa od chwili, gdy towar jest przyjmowany przez przewoźnika, aż do momentu, w którym to wydawany jest on odbiorcy. Przez cały czas odpowiedzialność ponosi osoba, która zajęła się transportem i właśnie, aby nie musiała ona odpowiadać za uszkodzenia albo straty, może wykupić tego typu polisę. Dzięki czemu ewentualne odszkodowanie będzie wypłacone ze środków ubezpieczalni. Ochroną może być także objęte niedowiezienie przesyłki w odpowiednim czasie. Warto szukać najbardziej atrakcyjnych ofert ubezpieczenia OCP, gdzie ceny mogą być niższe nawet o 60% od ofert konkurencji. Celem poznania dokładnej oferty cenowej, najlepiej będzie skorzystać z porównywarek internetowych OCP przewoźników. Można także posłużyć się bardziej tradycyjną metodą i umówić się na rozmowę telefoniczną czy spotkanie twarzą w twarz z agentem. Wówczas poznamy wszelkie dane dotyczące przyszłego ubezpieczenia bez obawy o jakieś ukryte zapisy małym druczkiem.
Wyłączenia z ochrony
Z uwagi na fakt, iż polisa ubezpieczeniowa OCP nie stanowi polisy obowiązkowej, jej zakresu nie regulują żadne przepisy prawne, ale indywidualne zasady oraz regulacje ustanawiane przez wybrane towarzystwo. To przyczynia się do faktu, iż w każdym przedsiębiorstwie zakres ochrony oraz dotyczące jej wyłączenia mogą być zupełnie odmienne, a różnice mogą być naprawdę znaczne. Zasadniczo jednak większość przedsiębiorstw wyłączyła z ochrony transport dzieł sztuki, leków, zwierząt czy też niebezpiecznych materiałów. Jest to jak najbardziej zrozumiałe. Wszelkie z wymienionych wyłączeń wymagać będą dosyć specyficznych warunków przewożenia. Dzieła sztuki powinno się właściwie oznakować i zabezpieczyć. To nierzadko niezwykle drogie rzeczy, których niewłaściwe przewożenie może się zakończyć ich zniszczeniem albo uszkodzeniem, a to spowoduje, iż stracą one na wartości. Niewłaściwy transport winien być zatem przeprowadzony na odpowiedzialność właściciela. Leki oraz zwierzęta także wymagać będą specjalistycznych warunków przewożenia.
Terytorialny zakres ochrony OCP
To także niezwykle istotna kwestia, która ma znaczenie z punktu widzenia zabezpieczenia dla przewoźnika. Ochrona obejmować może przewóz na terenie Polski albo też poza jej granicami. Jeśli przedsiębiorstwo transportowe działa tylko na terenie kraju, to nie będzie takiej potrzeby, żeby jeszcze zdecydować się dodatkowo na ubezpieczenie towaru za granicą. Tego rodzaju rozszerzenie będzie płatne dodatkowo i spowoduje, iż OC przewoźnika będzie dużo droższe. Jeśli jednak transport przebiega na terenie Polski oraz poza jej granicami, to niewątpliwie, powinno się mieć na względzie oba wymienione zakresy ochrony. Wtedy, towary objęte będą cały czas ochroną bez względu na to, gdzie oraz na jakim terenie znajduje się w danym czasie przewoźnik. To niezwykle istotna kwestia, która zadecyduje o tym, czy polisa będzie faktycznie przydatna oraz praktyczna, czy też jednak nie.
Na co należy zwracać uwagę?
Biorąc pod uwagę tego typu polisę, warto, jest mieć na względzie to, co podlega ponadto wyłączeniu poza wymienionymi kwestiami. Być może ubezpieczyciel postawił jakieś dodatkowe warunki odnośnie do zabezpieczenia przewożonych rzeczy. Być może nie obejmuje ochroną wydarzeń, które będą mieć miejsce na niestrzeżonym parkingu? A być może ubezpieczyciel wymaga zachowania innych względów ostrożności, zaś niedopełnienie ich stanowi jednoznaczne wskazanie do odmówienia wypłacenia odszkodowania. Warto o tym wszystkim pamiętać, zanim dokona się wyboru. Wyłącznie świadome wybranie polisy będzie bowiem w pełni użyteczne.